Chief Engineer

Ξενοδοχειακή Επιχείρηση 296 days ago

Chief Engineer / Διευθυντή Τμήματος Συντήρησης Ξενοδοχείου

Αντικείμενο της θέσης είναι η οργάνωση και επίβλεψη του τμήματος της συντήρησης του ξενοδοχείου, η ορθή διοίκηση του προσωπικού σε συνθήκες ασφαλούς λειτουργίας καθώς και η βελτίωση των δεικτών απόδοσης του συστήματος συντήρησης.
Καθήκοντα θέσης:
•    Η διατήρηση των κτηριακών και μηχανολογικών εγκαταστάσεων του ξενοδοχείου σε άριστη κατάσταση και η ικανοποίηση των πελατών από την παροχή των υπηρεσιών του τμήματός του.
•    Διοίκηση και υποστήριξη όλων των εργασιών που λαμβάνουν χώρα στο τμήμα συντήρησης, σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες που λαμβάνει από τη διεύθυνση.
•    Είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή του προγράμματος προληπτικής συντήρησης του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού.
•    Οργάνωση, εκπαίδευση, επίβλεψη και καθοδήγηση όλων των εργαζομένων στο τμήμα συντήρησης.
•    Σωστός προγραμματισμός των εργασιών με γνώμονα τις ανάγκες και τις προτεραιότητες των θεμάτων: Κατανέμει στους υφισταμένους του τις διάφορες εργασίες συντήρησης, παρέχει τεχνικές κατευθύνσεις σχετικά με τον τρόπο διεκπεραίωσής τους και ελέγχει την ορθή και έγκαιρη εκτέλεσή τους. Είναι υπεύθυνος για την παραγωγικότητα/ αποτελεσματικότητά τους. Προγραμματίζει και συντονίζει την άμεση αποκατάσταση έκτακτων βλαβών και τον περιορισμό του χρόνου διακοπής λειτουργίας
•    Συνεχείς προσπάθειες ανεύρεσης των υλικών συντήρησης, σε άμεση συνεργασία με το τμήμα προμηθειών του ξενοδοχείου και τη διεύθυνση
•    Έχει καθημερινή συνεργασία με τους προϊστάμενους τμημάτων για τον έγκαιρο εντοπισμό και την επίλυση προβλημάτων. Αναφέρεται στον Γενικό Διευθυντή
•    Συντάσσει προτάσεις για τεχνικές βελτιώσεις και συμμετέχει παρέχοντας συμβουλές σε όλες τις φάσεις υλοποίησής τους, από τη σχεδίαση μέχρι την τελική εγκατάσταση
•    Μεριμνά για την τήρηση των κανονισμών ασφάλειας και υγιεινής από όλους τους υφισταμένους του
•    Παρακολουθεί τους δείκτες που αφορούν τη λειτουργία και την απόδοση του μηχανολογικού εξοπλισμού και τηρεί τον προϋπολογισμό της συντήρησης
•    Προγραμματίζει και οργανώνει προληπτική συντήρηση
Προφίλ υποψηφίου:
Οι υποψήφιοι πρέπει απαραιτήτως να διαθέτουν τα ακόλουθα προσόντα:
•    Hands-on manager
•    Πτυχίο Mηχανολόγου ή Hλεκτρολόγου Mηχανικού, κατά προτίμηση τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ΑΕΙ ή AΤΕΙ
•    5ετής τουλάχιστον εμπειρία σε αντίστοιχη θέση στον ξενοδοχειακό κλάδο
•    Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, γνώση Microsoft Office: Word, Excel
•    Διοικητικές και οργανωτικές ικανότητες και εμπειρία στη διαχείριση, στον έλεγχο και στην εποπτεία της ομάδας συντήρησης και εξωτερικών συνεργείων.
•    Ομαδικότητα, εργατικότητα, ικανότητα διαχείρισης χρόνου, ηγετικές ικανότητες και ικανότητες επίλυσης προβλημάτων, ικανότητα προγραμματισμού και οργάνωσης, γρήγορη αφομοίωση, προσαρμοστικότητα και μεθοδικότητα.
•    Κουλτούρα ασφάλειας στην εργασία και τήρηση των κανόνων Υ & Α της εταιρίας. Απαραίτητη η γνώση (επιθυμητή η πιστοποίηση) πάνω σε κανονισμούς υγιεινής και ασφάλειας στην εργασία.
•    Ευχέρεια στην επικοινωνία και στις διαπροσωπικές σχέσεις, θετικός χαρακτήρας με θέληση για προσφορά και γνώση.
•    Ευέλικτος και συνεργάσιμος χαρακτήρας με επαγγελματική συμπεριφορά.
•    Διορατικότητα και δυνατότητα αποτελεσματικού χειρισμού έκτακτων καταστάσεων.
•    Εμπειρία σύνταξης τεχνικών κείμενων, αναφορών και εκθέσεων στην αγγλική γλώσσα και τήρηση προϋπολογισμών. Δημιουργία και ενημέρωση CAPEX & OPEX.
•    Επιθυμητή η εμπειρία στη συντήρηση καυστήρων φυσικού αερίου, ατμογεννητριών, υποσταθμών ηλεκτρικού ρεύματος, ψυκτικών εγκαταστάσεων – παραγωγής ενέργειας καθώς και γενικές γνώσεις (υδραυλικές, πισίνας, θέρμανσης / ψύξης).

Mόνο οι ενδιαφερόμενοι που πληρούν τα παραπάνω προσόντα παρακαλούνται να στείλουν το βιογραφικό τους.
Επικοινωνία θα γίνει μόνο με τους υποψηφίους που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης.

Work Experience
3 to 6 years
English Speaking Capacity
Intermediate
Language
French
First Working Day
01.02.2023
Work Schedule
Full-time
Contract Duration
Long-term
Benefits
Free accommodation Free meals Insurance coverage Paid Leave Training

Ξενοδοχειακή Επιχείρηση

Grikos, Patmos 855 00, Greece

Maria, 28 Waiter

Yes, of course! I'll be ready.

HR Manager

That's great! We look forward to seeing you tomorrow

Scan the QR code
Jobseekers only
Download the app and
be the first to receive
job offers!